Odchudzanie – jakie produkty spożywcze wybierać?


Bardzo ważną zasadą odchudzania jest ta, by się nie głodzić: organizmowi należy dostarczać przynajmniej 50% dziennego zapotrzebowania kalorii – w przeciwnym razie zacznie on oszczędzać energię, czyli magazynować tkankę tłuszczową.

Odchudzanie skuteczne i trwałe

Kiedy chce się zgubić kilogramy, czyli spalać tkankę tłuszczową, w czasie odchudzania należy spożywać posiłki, które pokryją około 70-80% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Wtedy organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczu, co sprzyja trwałemu odchudzaniu. I to jest właśnie najbardziej skuteczny na nie sposób. Głodówka, choć początkowo może wydawać się skuteczna, jest najczęściej jedynie utratą wody – po uzupełnieniu płynów, po kilku dniach waga wraca do pierwotnego stanu. Do tego, taki niedożywienie prowadzi do niedoborów składników odżywczych, do zaburzenia metabolizmu, a co za tym idzie do problemów zdrowotnych.

Jakie produkty wybierać?

Istnieje kilka grup produktów, które w odchudzaniu są po prostu niezbędne, i skutecznie pomagają w utracie zbędnych kilogramów. Są to przede wszystkim:
1. Pokarmy bogate w białko: mięso drobiowe, ryby, orzechy, warzywa strączkowe oraz nabiał: kefiry, jogurty naturalne i greckie, a także chude białe sery. Produkty z białkiem przechodzą wolniej przez układ pokarmowy, dlatego są sycące, a przy tym zapobiegają napadom głodu – gdyż zapobiegają wahaniom poziomu cukru we krwi. Do tego, organizm musi zużyć więcej energii na ich trawienie.
2. Pokarmy bogate w tłuszcze nienasycone: ryby morskie, pełnoziarniste produkty zbożowe i orzechy. Nienasycone kwasy tłuszczowe są doskonałym źródłem energii, są sycące i skutecznie hamują apetyt. Ich dodatkową zaletą jest to, że zmniejszają w organizmie poziom „złego” cholesterolu (LDL).
3. Pokarmy bogate w błonnik: zbożowe produkty pełnoziarniste (otręby, płatki owsiane, brązowy ryż), warzywa strączkowe, suszone owoce. Błonnik wiąże wodę i pęcznieje w brzuchu, w dodatku nie jest trawiony, tym samym zapewniając szybkie uczucie sytości. Hamuje on także wahania cukru (nie ma się więc ataków głodu). Produkty z błonnikiem wpływają także na przyspieszone spalanie tłuszczów i przyspieszanie metabolizmu.
4. Pokarmy bogate w węglowodany złożone: warzywa szczególnie ziemniaki, pieczywo razowe i gruboziarniste kasze. Są one głównym źródłem energii i jeśli przestaniemy je dostarczać organizmowi to zacznie on magazynować tkankę tłuszczową.